PlayStation 4 exclusive
Ghost Of Tsushima Rok 1274. Na kontynencie azjatyckim praktycznie niepodzielnie rządzi imperium mongolskie. Jego władcy łakomym okiem spoglądają na bogactwa feudalnej Japonii. Chan Kubilaj decyduje się w końcu na dokonanie inwazji. Jej pierwszym celem jest położona dokładnie pośrodku Cieśniny Koreańskiej wyspa Cuszima. Podczas ataku wojska mongolskie masakrują większość samurajów mieszkających na wyspie. Głównemu bohaterowi gry – Jinowi Sakai – cudem udaje się przetrwać tragiczną w skutkach bitwę. Od tego momentu głównym celem protagonisty staje się powstrzymanie Mongołów. Jednak aby tego dokonać, będzie musiał zapomnieć o samurajskich tradycjach. Poza skradaniem się możemy też walczyć bezpośrednio – z wykorzystaniem katany lub łuku. System przypomina trochę to, co znamy np. z Wiedźmina 3: Dzikiego Gonu – duże znaczenie ma tutaj wyczucie tempa przy parowaniu i unikach. Gracz ma do dyspozycji cztery odmienne style walki – każdy z nich sprawdza się najlepiej przeciwko innemu typowi wroga (lista rodzajów przeciwników jest dość obszerna, ale można ich z grubsza podzielić na kilka wariantów (np. szermierze, łucznicy, włócznicy czy tarczownicy).
Podobnie jak produkcje sygnowane marką inFamous, Ghost of Tsushima jest trzecioosobową grą akcji z otwartym światem, który można przemierzać zarówno pieszo, jak i konno. Twórcy duży nacisk położyli na system skradania. Siły wroga są przeważające, więc bezpośrednia konfrontacja z przeciwnikami nie zawsze jest najrozsądniejszym pomysłem. Warto odnotować, że w skradaniu liczy się nie tylko spryt. Do dyspozycji gracza oddano mnóstwo gadżetów służących zarówno do odwracania uwagi oponentów (np. bomby dymne, dzwoneczki czy petardy), jak i eliminowania ich w sposób bezpośredni (bomby, noże do rzucania, a także płonące i wybuchowe strzały). Na uwagę zasługuje też system prowokacji – pozwala on rozpocząć starcie od rzucenia wyzwania, a następnie wyeliminować od jednego do kilku wrogów pojedynczymi, efektownymi ciosami (pod warunkiem, że uda nam się zadać je w odpowiednim momencie – porażka oznacza utratę sporej części paska życia). W Ghost of Tsushima twórcy zrezygnowali z klasycznego systemu znaczników prowadzących gracza do celów misji. Zamiast tego tę funkcję pełnią elementy otoczenia – ślady, widoczny na horyzoncie dym, charakterystyczne punkty nawigacyjne, a nawet zwierzęta. Możemy też skorzystać z tzw. wiatru przewodniego – ustawiamy cel na mapie i od tego czasu wiatr wieje w jego kierunku. Wszystkie te sztuczki i pomysły mają zachęcić graczy do uważniejszej eksploracji świata.
Ghost of Tsushima rozgrywa się na tytułowej wyspie, która w całości jest otwarta do eksploracji. Otoczenie jest bardzo różnorodne – od bambusowych lasów, przez niewielkie wioski po buddyjskie świątynie. Twórcy zadbali o to, by lokacje były bardzo klimatyczne – mamy tu sporo malowniczych krajobrazów i przeróżnych detali kojarzonych z feudalną Japonią (pola ryżowe, płatki drzew wiśniowych). Świat gry ma sporo głębi i jest jednym z głównych bohaterów historii. 16 października 2020 roku autorzy udostępnili łatkę oznaczoną numerem 1.1. Wprowadziła ona do Ghost of Tsushima tryb New Game +, dzięki któremu gracze mogą ponownie rozpocząć przygodę już rozwiniętą postacią. Na jego potrzeby przygotowano niedostępne wcześniej elementy wyposażenia i pancerza, a także specjalny amulet pozwalający na oswajanie psów, które następnie aktywnie wspierają nas w walce.